wpust
Nie jest dobrze podgrzewać powietrze przed rekuperatorem bez kontroli. Robimy pod fundamentami wypust jeśli jednak najdzie nas kiedyć na GWC, wyjściebędzie w kotłowni więc może sobie tam czekać ile wlezie. Jaka centrala będzie? Nie wszystkie centrale mogą być w tym miejscu. A tak naprawdę to tylko nieliczne i dość drogie. W centrali jest woda, centrala wodę odprowadza, nie może stać w ujemnej temperaturze.
Podgrzewane powietrze mniej odbierze ciepła z powietrza wywiewanego, więc zysk energetyczny praktycznie żaden, ale za to kłopoty na wyrzutni. Przy mrozach na wyrzutni jest powietrze bliskie temperatury zewnętrznej i wodę „zostawiło” w centrali. Gdy podgrzejemy powietrze na czerpni, na wyrzutni będzie powietrze cieplejsze i z większą wilgotnością bezwzględną. też robię wyrzutnię z reku przez komin i zastanawiam się czym go zakończyć – w grę wchodzi nasada typu strażak lub jakaś zwykła z zadaszeniem Temperatura w centrali praktycznie nigdy nie spadnie poniżej 0 a jak do tego zrobi się kubraczek na nią ze styropianu to szanse są żadne. Problemem może być odprowadzenie skroplin ale i ten element można rozwiązać na kilka sposobów – chociażby puszczając go w ociepleniu czy instalując kawałek kabelka grzejnego w najbardziej newralgicznym miejscu. Czy można zrobić tak, żeby kanał wywiewny fi200mm z rekuperatora podzielić na końcu trójnikiem „Y” 200/125/125 i dalej już tymi dwoma krótkimi kanałami 125mm wyjść na dach na takie dwa dachówkowe kominki do wentylacji? Zdecydowaliśmy się na PC i WM.Oczywiste,że chcemy zlikwidować komin w kotłowni,ale nasz architekt twierdzi, że lepiej go zostawić bez komina systemowego tylko pustaki wentylacyjne i poprowadzić w nim przewody do reku?wyrzutnie?Czy tak można?Chcieliśmy się pozbyć tego komina i dodatkowego kosztu. Tak zrobimy-rekuperator w kotłowni i wyrzutnia,czerpnia przez ścianę,a kominy likwidujemy.Mam jeszcze jedno pytanie,pewnie już było na forum,ale nie mogę znaleźć.Czy zostawić w przypadku reku komin wentylacyjny przy kominie od kominka?W projekcie mamy rurę dolotu powietrza z zewnątrz,ale pustaki wentylacyjne przy kominie też są. Mają być? Czy tylko sam komin systemowy i dolot z zewnątrz?
Przymierzam sie do dokonczenia rekuperacji. Jednostka centralna bedzie stala na ocieplonym poddaszu. Pozostalo mi w zasadzie polozenie przewodow fi 200 do czerpni i wyrzutni. Czerpnia bedzie na zachodniej scianie, natomiast wyrzut planuje dac w nieuzywany komin wentylacyjny. Jest to komin systemowy o wymiarach 260×100 mm wychodzacy ponad kalenice dachu. Czyli w teorii jest to tylko 80% przekroju poprzecznego przewodu fi 200. Czy bedzie to problem?
Czy pod polaczenie rury z kominem zrobic cos a’la „skraplacz” i podlaczyc to do kanalizacji?
teoretycznie strażak poprawi ciąg czyli zmniejszy opory ale nie wiem czy przy silnym wietrze nie wytworzy zbyt dużego ciągu w kominie Piasek na razie zrezygnowaliśmy z GWC z braku funduszy, może kiedyś do tego wrócimy. Nie czyszczenie sieci kanalizacyjnej mam pojęcia jak poprowadzić, nadal wydaje mi się że ‚przytulenie’ do komina byłoby najlepszym rozwiązaniem albo do ściany szczytowej przez kotłowię i łazienkę lub garaż i pomieszczenie które jest strychem
co sądzicie?